A A A

Apel przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci

19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, a 20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Ciekawy apel zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 11 w Inowrocławiu. Inicjatywa Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu i Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy PCPR w Inowrocławiu polegała na tym, by problem dotyczący krzywdzenia dzieci wybrzmiał w ustach wszystkich. Dlatego Szkoła Podstawowa nr 11 w Inowrocławiu przewodniczyła w tym, aby szkolny apel trafił do uczniów, pedagogów oraz rodziców. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane pod kierunkiem pedagog szkoły Pani Joanny Pstrong. W przebiegu usłyszeliśmy treści przygotowane przez Komendę Powiatową Policji w Inowrocławiu i Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Z ramienia Policji udział wzięli: asp. szt. Izabella Drobniecka, asp. Justyna Piątkowska i asp. szt. Jolanta Kirschenstein-Kowalska. Ośrodek reprezentowali: Kierownik Pani Alicja Szemczak i Pan Maciej Kluczyk. Goście ci wraz z starszy wizytatorem Panem Wojciechem Gliwińskim omówili zakres działań pomocowych i sytuacji przeciwko krzywdzeniu dzieci. Informacje również dotyczyły reagowania na przemoc wszelkiego rodzaju i zwracaniu się z problemami do rodziców, pedagogów, specjalistów. Celem apelu było podniesienie świadomości o prawidłowych postawach w sytuacji zagrożenia, gdy mowa o przemocy. Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci powinien być momentem refleksji. Dlatego o problemie powinni wiedzieć rodzice, specjaliści zajmujący się zapobieganiem krzywdzeniu i umiejętnie reagować na poszczególne zachowania. Ponadto ważne też jest to, że wśród instytucji pomocowych rodzinom na terenie powiatu inowrocławskiego jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu i Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu. Stąd wołanie: Nie bój się, reaguj, zgłaszaj!
Uczniowie szkoły zaprezentowali wybrane utwory opublikowane w broszurce pt. „Problemy współczesnej rodziny" wydanej z okazji organizacji powiatowej konferencji o tym samym tytule. Wzruszająca piosenka i wypowiedzi współorganizatorów wypełniły czas na cennych informacjach. Apel odbył się w scenerii plakatów i prac plastycznych przygotowanych przez uczniów szkoły w ramach konkursu pn. „Stop przemocy wobec dzieci!". Nagrody dla uczniów ufundowała Rada Rodziców przy SP nr 11 w Inowrocławiu i Powiat Inowrocławski.
Miejsce I za pracę grupową zajęły: Marta Torbicz, Adrianna Karasińska i Nina Jankowska z VIIIc. Miejsce II otrzymały razem Nadia Grykałowska i Alicja Lewandowska z VId oraz za indywidualna pracę Wiktor Żurawiński z VIe. Miejsce III uzyskała z VIc Wiktoria Maciejewska. Wyróżnienia otrzymali: Mikołaj Oczkowski, Jakub Simiński, Patryk Sikorski, Paweł Stasiński, Wiktor Pabjańczyk, Alicja Witkowska, Martyna Miklas i Nina Jankowska.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a Szkole Podstawowej nr 11 składamy podziękowania za przygotowanie apelu.
Pomysł zorganizowania takiego apelu trafił również do wszystkich typów szkół powiatu inowrocławskiego i został przez wiele z nich zaakceptowany. Stąd podobne apele przeprowadzone zostały w tym samym czasie w placówkach na terenie Inowrocławia w: SP nr 2, SP nr 4, SP nr 8, SP nr 10, SP nr 14 oraz w SP Rojewo, SP Wola Wapowska, SP Jaksice, ZSS nr 1 Kruszwica, a także w Przedszkolu Samorządowym w Jaksicach i Przedszkolu w Tupadłach.

Zapraszamy do galerii