Seniorzy, czyli grupa osób, których wiek (w odniesieniu do kobiet to 60 lat, a mężczyzn 65 lat) pozwala przejść na emeryturę, to powiększająca się liczebnie część populacji naszego społeczeństwa. Wobec nieuniknionych zmian populacyjnych konieczne jest organizowanie, kontynuowanie i inicjowanie różnorodnych pomysłów na rzecz utrzymania aktywności osób na emeryturze. Szczególne znaczenie dla społeczności lokalnej ma aktywność społeczna i zawodowa seniorów w pierwszym okresie, między odejściem na emeryturę a 75 rokiem życia.

Działania klubów i centrów seniora mają:

- zmotywować do przedłużenia aktywności zawodowej lub podjęcia jej ponownie w innym wymiarze i rodzaju,

- utrzymać aktywność społeczną lub zwiększyć ją dzięki posiadaniu większego zasobu czasu oraz motywacji,

- zapobiegać wszelkiego rodzaju wykluczeniu, w tym samotności,

- utrzymać sprawność psychiczną i fizyczną osób starszych,

- promować działania proekologiczne i wspierać otwarcie dla różnorodności. 

Kluby i centra seniora odgrywają w realizacji powyższych zadań bardzo ważną rolę. Jednak  o jakości działania klubów decydują takie elementy jak zasoby finansowe przeznaczone na ich prowadzenie, wsparcie ze strony społeczności lokalnej, w tym samorządu oraz ciekawy program działania i szeroki obszar oddziaływania. Wszystko to jednak nie jest możliwe bez czynnika ludzkiego zapewniającego sprawne zarzadzanie, koordynowanie działań aktywizacyjnych i monitorowanie wydatków.

Fundacja Gospodarcza zdając sobie sprawę z ważności pracy osób kierujących klubami ogłasza II edycję konkursu na najlepszego koordynatora klubu lub centrum seniora.

Promocja klubów, przy okazji konkursu, oraz możliwość nabycia dodatkowych kompetencji przez udział w opłaconych przez Fundację wyjazdach studyjnych jest rzeczywistym wkładem w podwyższenie jakości działań na rzecz seniorów, daje szanse zdobycia nowych umiejętności i faktycznej realizacji zasady LLL w ramach Unii Europejskiej. Wizyty studyjne, spotkania w innych klubach seniora w kraju i za granicą pozwalają uzyskać wartość dodaną  w związku z realizacją konkursu. Pracownicy, Edukatorzy i Koordynatorzy klubów seniora mieli okazję uczestniczyć w mobilnościach zagranicznych poświęconych poznaniu oraz obserwacji działania klubów w Niemczech, Francji, na Malcie i Portugalii.  

Regulamin konkursu zapewnia uhonorowanie pracy osoby kierującej klubem i pozwala także na skorzystaniu samych seniorów z dodatkowych ofert aktywizacyjnych finansowanych ze środków statutowych naszej Organizacji.

Fundacja Gospodarcza Pro Europa ma za sobą doświadczenie w prowadzeniu 7 klubów i centrów seniora w naszym województwie i stąd bierze się nasza chęć promocji i wsparcia aktywizacji seniorów przez organizację konkursu. 

Na poziomie Unii Europejskiej tak pojęta aktywizacja seniorów wpisuje się w koncepcję współtworzenia usług świadczonych w interesie ogólnym, konkretnie usług społecznych i zdrowotnych przez obywateli i ich organizacje, jako elementu demokracji uczestniczącej.

TERMIN II EDYCJI KONKURSU 

Zgłaszanie kandydatów trwać będzie do 22.06.2023 r. 

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca lipca 2023 r.

Zapraszamy do udziału

UWAGA!

ZGŁASZANIE KANDYDATÓW  DOKONUJE SIĘ ZA POŚREDNICTWEM POCZTY TRADYCYJNEJ LUB NA ADRES: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tytułem: „Konkurs na Koordynatora klubu seniora”